RODO - informacja
Administratorem danych osobowych 
w Miejskim Zarządzie Zieleni i Gospodarki Komunalnej
w Bytomiu
jest Dyrektor MZZiGK,
41-902 Bytom, ul. Smolenia 35

Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
Sergiusz Kunert, email: iod@mzzigk.bytom.pl

czytaj więcej...

„Piątka z przyrody! – piknikowe warsztaty w Bytomiu” Utworzono Lipiec 19, 2019 przez webmaster

Projekt „Piątka z przyrody! – piknikowe warsztaty w Bytomiu” realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Lokalnych 2018-2019.

Realizatorem projektu jest grupa nieformalna Landszaft.

Kontakt do organizatora:
Ewa Surowiec
grupa LANDSZAFT
ewa.surowiec@gmail.com
tel. 603 955 723

 

Więcej o całym projekcie:

„Piątka z przyrody!” to cykl warsztatów i spacerów skierowanych do dzieci i młodzieży, towarzyszących letnim, rodzinnym piknikom w bytomskim Parku Miejskim.

Zabierzcie ze sobą wygodne obuwie, piknikowe koce, przekąski i otwórzcie się na przyrodę!

Czy zakładaliście kiedyś ogród na trocinach? A może chcielibyście stworzyć z nami prawdziwe dzieło malarskie? Możecie zostać też projektantami naszego parku lub gwiazdami parkowej mody! A czy na pewno znacie wszystkie gatunki ptaków zamieszkujących nasz mały miejski las?

Przyjdźcie na Polanę Piknikową niedaleko Amfiteatru, zapraszamy z całymi rodzinami – znajdzie się rozrywka i dla tych najmłodszych, i dla nieco starszych.

A co na Was czeka?

  • 20.07 (sobota) spacer ornitologiczny i warsztaty projektowania

Spotkanie rozpocznie się od spaceru w towarzystwie ornitologa Łukasza Fuglewicza, który opowie o najciekawszych gatunkach ptaków zamieszkujących bytomski park, wskaże miejsca ich występowania oraz metody obserwacji. Następnie wraz ze Stowarzyszeniem Majstersztyk będziemy projektować tablice informacyjne dotyczące m.in. zasad właściwego karmienia ptaków oraz dbania o nasze najbliższe otoczenie. Tablice umieścimy w przestrzeni parku, tak by każdy przechodzień pamiętał o parkowym savoir vivre.

wiek: 6-12 lat

  • 17.08 (sobota) warsztaty plecenia wianków

Warsztaty, polegające na własnoręcznym przygotowaniu wianków poprowadzi niezwykła florystka: Katarzyna Sztandar znana szerzej na Śląsku jako Pani Kwiatkowska. Ozdobne wianki będzie można zabrać do domu, ale wcześniej wykonamy sesję zdjęciową, która pokaże jak różnorodne dzieła mogą wyjść z rąk kreatywnych, młodych ludzi. Dodatkowo nakarmimy niejednego psiaka – zachęcamy do przyniesienia ze sobą dobrej karmy, która trafi do bezdomnych milusińskich – Pani Kwiatkowska tak samo jak rośliny, kocha wszystkie zwierzęta.

wiek: 11-18 lat

  • 24.08 (sobota) warsztaty plastyczno-botaniczne

Wspólne tworzenie niepowtarzalnego dzieła dedykowanego bytomskiemu parkowi miejskiemu rozpocznie spacer edukacyjny z Gosią Bednarek – botaniczką, dla której przyroda nie jest jedynie pasją, jest jej życiem. Opowie nam o najciekawszych gatunkach roślin występujących w naszym najbliższym otoczeniu. Następnie pod czujnym okiem prowadzących nauczymy się samodzielnego wytwarzania farb z użyciem naturalnych składników, które posłużą do namalowania wielkoformatowego obrazu. Cały proces nadzorowany będzie przez malarkę Kamilę Loskot (no hejo), która wtajemniczy nas w skomplikowany proces twórczy. Na specjalnie przygotowanych deskach powstanie dzieło malarskie, które – kto wie – być może w przyszłości trafi do bardzo ważnego punktu w mieście!

wiek: 6-12 lat

  • 7.09 (sobota) warsztaty zielarskie i upcyclingowe

Zajęcia dotyczyć będą idei recyclingu, upcyclingu i życia w duchu eko. Poprowadzi je ekolożka, zielarka, którą już za chwilę przedstawimy oraz pomysłodawczyni niezwykłego sklepu Odpady Spod Lady: Agata Maciejczyk. Zebrane przez nas w parku rośliny i zioła posłużą do wytworzenia naturalnych kosmetyków. Mogą zostać także umiejscowione w saszetkach, które wykonane zostaną pod czujnym okiem Agaty Maciejczyk. Powstaną również ekologiczne siatki na zakupy. Na tym pewnie nie poprzestaniemy, bo natura to nieskończona ilość możliwości. Wszystko po to, by pomóc naszej planecie poprzez małe, lokalne działania.

wiek: 6-18 lat

Sylwetki prowadzących warsztaty:

Paweł Szeibel tworzy obrazy, warsztaty, akcje społeczne oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. W swojej twórczości sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. Od lat prowadzi warsztaty z dziećmi i nie boi się zadawanych przez nie trudnych, filozoficznych pytań. Zieleń i rośliny to bardzo ważne elementy jego artystycznej drogi. Interesują go eksperymenty i niespodziewane efekty związane z powstającymi spod jego rąk dziełami. Ukończył studia na katowickiej ASP, gdzie obecnie jest wykładowcą. Na koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

Łukasz Fuglewicz jest wielkim pasjonatem nauk przyrodniczych, w tym ornitologii i mykologii. Na dodatek jest wspaniałym edukatorem, który prowadzi zajęcia zarówno dla przedszkolaków, jak i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wraz z uczestnikami warsztatów i spacerów uwielbia odkrywać tajemnice przyrody – najchętniej na świeżym powietrzu i przez okrągły rok, w stałym kontakcie z naturą. Doświadczenie „jak dzielić się wiedzą” zdobywał jeszcze na studiach w ramach przygotowania pedagogicznego, a później podczas współpracy ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie i Radzionkowie. Prowadzi też szkolenia dla nauczycieli, jest pomysłodawcą i liderem Klubu Przyrodników w MDK „Południe” w Katowicach, członkiem koła ornitologicznego – jest człowiekiem wielu pasji. Na dodatek wszędzie potrafi dotrzeć na rowerze!

Stowarzyszenie Majstersztyk organizuje warsztaty, spotkania, przedstawienia i prelekcje. Nie stronią od desek, śrubek i twórczego wykorzystywania odpadów. Kochają kulturę i chcą o niej opowiadać na różne sposoby. Pokazują dzieciom i dorosłym ciekawe metody na wypędzenie nudy z domowych pieleszy. Głównym celem ich działalności jest budowanie relacji z ludźmi poprzez dialog i różnego typu inicjatywy dotykające tematyki recyclingu, rewitalizacji, edukacji nieformalnej, kultury tradycyjnej, regionalnej i popularnej.

Gosia Bednarek jest edukatorką, ogrodniczką, ekolożką i absolwentką Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz studiów podyplomowych Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Akademii Rolniczej w Krakowie. Przyroda nie jest jej pasją, jest całym życiem. W swojej pracy stara się ponownie zbliżyć ludzi do natury, oswoić i uświadomić, że jesteśmy jej nierozerwalnym elementem, a kontakt z nią jest pierwotną potrzebą każdego człowieka. To w świecie przyrody dzieci są radosne, swobodne i szczęśliwe. Każdą wolną chwilę spędza poza domem na obserwacjach roślin czy zwierząt, które uwielbia fotografować.

Kamila Loskot to entuzjastka różnych form plastycznych, wliczając nawet pieczątki robione z ziemniaków. Nałogowo kupuje różnorakie papiery, kredki i plastelinę. Wolne chwile spędza z książką. Gdy nie ma siły myśleć, koloruje kolorowanki. Ilustratorka ze Śląska, której ewidentnie nie wychodzi pisanie w trzeciej osobie. Niezwykle utalentowana autorka wielu dziecięcych ilustracji, działająca pod marką „No hejo”. Tarnogórzanka urodzona w 1992 r. Absolwentka ZSAP. Ukończyła Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach na profilu Grafika Artystyczna. Miłośniczka kotów i dobrych bajek dla dzieci.

Pani Kwiatkowska (Katarzyna Sztandar) to szalona, kreatywna kwiaciarka, która od kilku lat wprowadza zieloną rewolucję w Gliwicach. Podobno gdyby musiała zdecydować się tylko na jedną rzecz do zabrania na bezludną wyspę, miałaby problem: bo zabrać trzeba drzewko oliwne, zioła i eukaliptus, no i oczywiście Fifkę, swojego psa, do którego uśmiecha się najbardziej na świecie. Dziś jej kwiaciarnio-warsztatownia to jedno z najmodniejszych miejsc w tym mieście, a gliwiczanie na pytanie, gdzie kupować kwiaty, odsyłają tylko do niej. Podczas naszych warsztatów stworzymy z jej pomocą kwietne wianki i pewnie zakochamy się po uszy – tak jak ona – w roślinach.

Agata Maciejaszek to pomysłodawczyni i właścicielka magicznego miejsca na mapie Bytomia, czyli sklepu Odpady spod lady. Sklejanie, skręcanie, wiązanie, malowanie, drapanie i wszelkie inne czynności dające nowego ducha rzeczom, które – wydawałoby się – tegoż ducha już dawno wyzionęły, towarzyszyły jej od zawsze. Zajmuje się upcyklingiem, czyli formą wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż pierwotny surowiec. Idea upcyklingu i „zero waste” („zero odpadów”) wpisuje się postulaty ograniczenia konsumpcji i ochrony środowiska poprzez zmniejszenie ilości śmieci.

Plakat do pobrania tutaj…

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.

Skip to content