RODO - informacja
Administratorem danych osobowych 
w Miejskim Zarządzie Zieleni i Gospodarki Komunalnej
w Bytomiu
jest Dyrektor MZZiGK,
41-902 Bytom, ul. Smolenia 35

Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
Sergiusz Kunert, email: iod@mzzigk.bytom.pl

czytaj więcej...

Ciekawostki przyrodnicze

Szafirek (łac. Muscari)

Szafirek (łac. Muscari)

Szafirek łac Muscari – rodzaj niewysokich roślin cebulowych doskonale nadających się na trawnik. Kwiaty wczesno-wiosenne i wiosenne w zależności od gatunku – kwitną w kwietniu i w maju. Często zdarza się że szafirki dziczeją. Bytom przyozdobiony w te niebieskawe kwiaty to kolejne stadium rozwoju ozdobnych roślin kwiatowych po krokusach. Zapraszam do podziwiania – może komuś uda się znaleźć białą odmianę barwną tego kwiatka?


Opracował: Łukasz Fuglewicz

Krokusów czar

Krokusów czar

Krokusy to nie tylko ładne ozdobne kwiaty wiosenne ale i rośliny bogate w pyłek. Właśnie w Bytomiu zakwitły miejskie i ogródkowe krokusy, a wiele z nich przywabia pszczoły miodne.
Krokus to spolszczona nazwa łacińska (Crocus), a jej synonimem jest szafran – stąd i nazwa przyprawy. Drogocenny barwiący proszek ze znamienia pochodzi jednak nie z wiosennych krokusów żółtych czy spiskich tylko z jesiennych krokusów uprawnych (Basen Morza Śródziemnomorskiego, Azja mniejsza). W dawnej Polsce przyprawą – szafranem barwiono baby wielkanocne. Krokusy rosną na ul Olimpijskiej, ale nie tylko…

Opracował: Łukasz Fuglewicz

Między zimą, a wiosną. Paprocie w naszym Miniarboretum

Między zimą, a wiosną. Paprocie w naszym Miniarboretum

Nim wiosny i pierwszych kwiatów przyjdzie czas warto zwrócić uwagę na atrakcyjne elementy przetrwalnikowe naszych roślin. Jednym z takich elementów są zimotrwałe liście zarodnionośne paproci o nazwie Piuropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris). Podczas gdy liście płonne więdną i kładą się na ziemi te drugie sterczą (dwupostaciowość). Mimo dyskusyjnych walorów ozdobnych tychże liści (są brązowe) jest to cecha na tyle wydatna, że przeszła jako jedna z kluczowych dla identyfikacji tego gatunku i utrwalona w nazwie. Warto dodać, że nasze rodzime piuropuszniki na naturalnych stanowiskach objęte są ochroną częściową (rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin). W sezonie podczas wizyty w naszym Miniarboretum polecam odnaleźć te paprocie bowiem przy sprzyjających warunkach dorastają do 1,5 metra wysokości!

Opracował: Łukasz Fuglewicz

Bytomskie kiwi

Bytomskie kiwi

Kiwi – rodzaj ptaka nielota występującego w Nowej Zelandii, również nazwa owoców pnącza aktinidii rosnącego naturalnie w strefie klimatu umiarkowanego w Azji. Nie powinno dziwić zatem owocowanie aktinidii w sadach, ogródkach, czy zieleni przydrożnej w Polsce. Uprawiane u nas kiwi różnią się między sobą, jednak wszystkie są zwykle niewielkie – tylko nieco większe niż agrest. Skórka bywa gładka w odróżnieniu do sklepowych owoców, jednak niepowtarzalny smak taki jaki dobrze znamy. Bytomskie kiwi najsmaczniejsze jest początkiem października. W pełni dojrzały miąższ jest bardzo słodki, a jadalna skórka lekko kwaskowata. Zatem warto się rozglądać po bytomskich ulicach za tymi smakołykami.
Wysokość pnącza: kilka metrów.
Uprawa: aktinidia (kiwi) to roślina dwupienna, zatem owocują tylko okazy żeńskie rośliny.

Opracował: Łukasz Fuglewicz

Szparagi rosną w … Bytomiu

Szparagi rosną w … Bytomiu

Szparag lekarski (Asparagus officinalis), roślina napotkana w Bytomiu w okolicach ul. Łużyckiej jest ciekawym urozmaiceniem miejscowej flory. Roślina wieloletnia o atrakcyjnym pokroju i dekoracyjnych czerwonych owocach sprawia, że obecnie można ją postrzegać bardziej jako roślinę dekoracyjną.
Te same szparagi są hodowane na masową skalę (białe i zielone) w celach konsumpcyjnych także w Polsce. Dawniej szparagi wykorzystywane były jako roślina lecznicza, na co wskazuje polska jak i łacińska nazwa.
Ciekawe, że status tej wydawałoby się egzotycznej rośliny brzmi – roślina rodzima lub trwale zadomowiona czyli jej obecność u nas jest mocno uzasadniona nawet jeśli część okazów pochodzi jako uciekinierzy z uprawy.
Innymi wyjątkowymi cechami szparagów jest przystosowanie do trudnych warunków klimatycznych jak upalne i bezdeszczowe dni poprzez redukcję powierzchni liści do cienkich igiełek jak i możliwości asymilacyjne zielonej łodygi.

Opracował: Łukasz Fuglewicz

Na zdobywanie doświadczenia zawsze jest dobry czas. Wizyta studyjna w Arboretum w Wojsławicach.

Na zdobywanie doświadczenia zawsze jest dobry czas. Wizyta studyjna w Arboretum w Wojsławicach.

Dnia 15 sierpnia br. reprezentacja pracowników Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu wybrała się na wizytę studyjną do Arboretum w Wojsławicach. Placówka ta funkcjonuje jako filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i znana jest szeroko na świecie o czym świadczą liczne wycieczki z rozmaitych zakątków naszego kraju i kontynentu. Pod opieką miejscowego przewodnika zgłębiliśmy wiedzę o założeniach historycznych tego miejsca jak i współczesnych aranżacjach, rabatach kwiatowych i doborze gatunkowym, odmianowym roślin. Kolekcja liliowców w Arboretum w Wojsławicach jest największą i najlepiej prowadzoną kolekcją tej grupy roślin w Polsce oraz jedną z największych w Europie. Wśród imponujących wojsławickich zbiorów dominują odmiany mieszańcowe (ponad 3 tys.), których ogólna liczba na świecie przekracza 70 tysięcy. Co roku rejestruje się setki nowych odmian, kwitnących wszelkimi barwami oprócz niebieskiej. Są to bardzo niezawodne, długowieczne i łatwe w uprawie byliny, od dawna popularne także w naszych ogrodach i zieleni miejskiej.
Nasz wyjazd nie zakończył się na spacerze w tej idyllicznej przestrzeni, kontynuacją ma być wizyta naszej pani przewodnik w Bytomiu i na Górnym Śląsku, gdzie będziemy mogli pochwalić się efektami swojej pracy zarówno w przestrzeni miejskiej jak i prowadzonym przez nas Miniarboretum zlokalizowanym przy ul. Tarnogórskiej 1a.
Liczymy na dalszą współpracę i wymianę doświadczeń.

« 3 z 3 »

Opracował: Łukasz Fuglewicz

Skip to content