Ciekawostki przyrodnicze

Bytomskie kiwi

Bytomskie kiwi

Kiwi – rodzaj ptaka nielota występującego w Nowej Zelandii, również nazwa owoców pnącza aktinidii rosnącego naturalnie w strefie klimatu umiarkowanego w Azji. Nie powinno dziwić zatem owocowanie aktinidii w sadach, ogródkach, czy zieleni przydrożnej w Polsce. Uprawiane u nas kiwi różnią się między sobą, jednak wszystkie są zwykle niewielkie – tylko nieco większe niż agrest. Skórka bywa gładka w odróżnieniu do sklepowych owoców, jednak niepowtarzalny smak taki jaki dobrze znamy. Bytomskie kiwi najsmaczniejsze jest początkiem października. W pełni dojrzały miąższ jest bardzo słodki, a jadalna skórka lekko kwaskowata. Zatem warto się rozglądać po bytomskich ulicach za tymi smakołykami.
Wysokość pnącza: kilka metrów.
Uprawa: aktinidia (kiwi) to roślina dwupienna, zatem owocują tylko okazy żeńskie rośliny.

Opracował: Łukasz Fuglewicz

Szparagi rosną w … Bytomiu

Szparagi rosną w … Bytomiu

Szparag lekarski (Asparagus officinalis), roślina napotkana w Bytomiu w okolicach ul. Łużyckiej jest ciekawym urozmaiceniem miejscowej flory. Roślina wieloletnia o atrakcyjnym pokroju i dekoracyjnych czerwonych owocach sprawia, że obecnie można ją postrzegać bardziej jako roślinę dekoracyjną.
Te same szparagi są hodowane na masową skalę (białe i zielone) w celach konsumpcyjnych także w Polsce. Dawniej szparagi wykorzystywane były jako roślina lecznicza, na co wskazuje polska jak i łacińska nazwa.
Ciekawe, że status tej wydawałoby się egzotycznej rośliny brzmi – roślina rodzima lub trwale zadomowiona czyli jej obecność u nas jest mocno uzasadniona nawet jeśli część okazów pochodzi jako uciekinierzy z uprawy.
Innymi wyjątkowymi cechami szparagów jest przystosowanie do trudnych warunków klimatycznych jak upalne i bezdeszczowe dni poprzez redukcję powierzchni liści do cienkich igiełek jak i możliwości asymilacyjne zielonej łodygi.

Opracował: Łukasz Fuglewicz

Na zdobywanie doświadczenia zawsze jest dobry czas. Wizyta studyjna w Arboretum w Wojsławicach.

Na zdobywanie doświadczenia zawsze jest dobry czas. Wizyta studyjna w Arboretum w Wojsławicach.

Dnia 15 sierpnia br. reprezentacja pracowników Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu wybrała się na wizytę studyjną do Arboretum w Wojsławicach. Placówka ta funkcjonuje jako filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i znana jest szeroko na świecie o czym świadczą liczne wycieczki z rozmaitych zakątków naszego kraju i kontynentu. Pod opieką miejscowego przewodnika zgłębiliśmy wiedzę o założeniach historycznych tego miejsca jak i współczesnych aranżacjach, rabatach kwiatowych i doborze gatunkowym, odmianowym roślin. Kolekcja liliowców w Arboretum w Wojsławicach jest największą i najlepiej prowadzoną kolekcją tej grupy roślin w Polsce oraz jedną z największych w Europie. Wśród imponujących wojsławickich zbiorów dominują odmiany mieszańcowe (ponad 3 tys.), których ogólna liczba na świecie przekracza 70 tysięcy. Co roku rejestruje się setki nowych odmian, kwitnących wszelkimi barwami oprócz niebieskiej. Są to bardzo niezawodne, długowieczne i łatwe w uprawie byliny, od dawna popularne także w naszych ogrodach i zieleni miejskiej.
Nasz wyjazd nie zakończył się na spacerze w tej idyllicznej przestrzeni, kontynuacją ma być wizyta naszej pani przewodnik w Bytomiu i na Górnym Śląsku, gdzie będziemy mogli pochwalić się efektami swojej pracy zarówno w przestrzeni miejskiej jak i prowadzonym przez nas Miniarboretum zlokalizowanym przy ul. Tarnogórskiej 1a.
Liczymy na dalszą współpracę i wymianę doświadczeń.

« 1 z 3 »

Opracował: Łukasz Fuglewicz